RSS

>ANANEMİZ (PERİ KUŞUMUZ)

23 Şub

>

Yumuşacık göğsünde yatmaktan bu kadar huzur duyulacak kaç anane olmuştur acaba. Kahveleri yapıp ‘ ver bi cigara’ dedikten sonra bacaklarını da aldımı altına hiç kalkası gelmezdi insanın. Gıdısından kokulu kokulu öpmekten alıkoyamazdınız kendinizi.

Yedi çocuktan olan 20 torundan onun evinde sabahlamamış, sarhoş olup kusmamış, yaralarına merhem bulmamış, yaptığı pirinçli domates çorbasında şifa bulmayanımız yoktur.

Ananemin evinde her daim bir çeyiz hareketi olmuştur. Çünkü; yedi düvele yetişirdi. Herkesin çeyizinde hatırası olurdu muhakkak. Kasımpaşadaki çeyizcide nevresimler sardırılır, yağmur çamur demeden gerekirse bir limon sıkacağı için Eminönüne gidilirdi.

Bir de damatları çok kıymetliydi ananemin. Oturma odasında ya da balkonda sohbete dalmış kızları, torunları ”Adamların karnı açtır kalkın kurun sofrayı” deyip dikiverirdi ayağa. Şimdi bakıyorumda önce kızlarına sonra torunlarına miras kalmış bunun gibi birçok şey. Hiçbir şekilde satın alınamayacak kocaman  bir miras. Karnımızı doyururken komşumuzu düşünmeyi, paylaşmayı, halden anlamayı, çalışmayı, keyif etmeyi hatta koca idare etme tüyolarını…

Herkesi içine sığdırabilecek kadar büyük bir kalbi vardı peri kuşumuzun! Biliyorum bir yerlerde izliyor bizleri. Kokulu kocaman bir öpücük, selam yolluyorum ona tüm kalbimle.

                                                            ÖZGÜR TAMŞEN YÜCEDAL

 
1 Yorum

Yazan: 23 Şubat 2011 in GÜNLÜK, İNSANOĞLU

 

One response to “>ANANEMİZ (PERİ KUŞUMUZ)

  1. Şule Yilmaz

    11 Mart 2016 at 21:44

    Teyzem ancak bu kadar güzel…bu kadar net anlatılırdi…gercekten 7 düvele yetti.yaptığı…yaptırdığı ceyizler…dünyalar tatlısı…tatlı sert muhtesem kadın…altı kızının yanına yedinci olarak sığdırdığı ben onunla yaşadığım her saatin ettigimiz tüm sohbetlerin tadı damağında özlemle andim yine Özgürcugumun bu harika yazısı ile…yüreğine sağlık bitanem…

    Beğen

     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: