RSS

NÜKLEER ENERJİ

11 Nis

Japonya’dan bir ses

………………………………………….

Tabiatın gücüne dair; topluma, yaşam biçimlerimize dair yeniden düşünmemiz gerektiğini hatırlatan birşey bu. Deprem, tsunami tabi afetler; nükleer felaketin sorumluluğunun yarısı ise insana ait. Petrol olmadığı için nükleer enerjiyi seçmiş olan bizlerin seçiminin sonucu, bu felaket Hiroşima ve Nagazaki’de atom bombasını yaşamış biz Japonlar nükleer enerjiye karşı çıkmadı demek değil. Nükleer enerjinin güvenli olduğu açıklamasına dayanıldı, bol elektrik, aydınlık ve refah bir yaşamın çekiciliğine karşı çıkılamadığından.

Fukuşıma’daki santral, başken Tokyo ve çevresine elektrik veriyor. Kesintiler başladığından beridir bu büyük şehirde ki yaşamımızın ne çok elektrik gerektirdiğinin farkına vardık. Elektrik olmayınca trenler çalışmıyor, binaların asansörleri çalışmıyor, buzdolabındaki yiyecekler bozuluyor, şehir suyunun ulaşamadığı yerler oluyor.

Akşam sokak lambaların da, trafik ışıklarının da söndüğü yollardan geçerken; ışıkların kesik, televizyonların sönük olduğu evlerdeki mum ışıklarına bakıp depremden önce ne çok elektrik israf ettiğimizi düşünüyorum.

Şehrin gecesi apaydınlık, iş de eğlence de sonsuzdu. Uzaydan bakıldığında Tokyo nasılda ışıl ışıldı. O ışıltı ne kadar gerekliydi, loş şehre bakıp düşünüyorum…Fazla aydınlık gecede gerçekten gerekli olan ışıklarıda göremedik. Elektrik için nükleer enerjiyi seçmeme olasılığını, elektrik israfının olmadığı hayat tarzını düşünme fırsatımız var şimdi; çok büyük kurbanlar vererek edinilmiş.

Tek bir kişinin düşünme biçimini değiştirmesiyle tüm toplum değişir. Şimdi yapmamız gereken yeniden düşünmek……….

…………………………………………………………..

ETSUKO SHINDÖ

  Gerçi bu son pragraf bizim Türk toplumu için pek geçerli olmuyor. Bir ses çığ gibi çoğalarak büyüyemiyor, maalesef. Ama biz gene de azınlık olmayı sürdürsek bile söylemekten bıkmayalım, lütfen. Sofrada bardakta kalmış suyu lavabo yerine salondaki saksının dibine dökmekten, boşa yanan lambaları söndürmek için koltuğumuzdan kalkmaktan, çöpleri ayrıştırarak mahallede belki de tek olan konteynere taşımaktan erinmeyelim. Küçük bir hareket gibi gözüküyor olsa da en azından birey olarak, küçük şeylerin çığ olabilmesine katkıda bulunmuş oluruz.

  Üşenmeden yılmadan yapmaya devam edelim diyorum ÇÜNKÜ; bizim, yaşanan felaketi küçümseyerek

” Bekarlar evlilere göre 6 yıl daha az yaşıyor; nükleer santralların ise insan hayatı üzerindeki etkisi önemsiz boyutlardadır. ”

şeklinde açıklama yapan bir Enerji Bakanımız var. Geleceğimizi, bu kadar olan bakanların ellerine bırakmayalım.

ÖZGÜR TAMŞEN YÜCEDAL

 
Yorum yapın

Yazan: 11 Nisan 2011 in GENEL, İNSANOĞLU

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: