RSS

Her Kadın Karşılığında

08 Mar

Her Kadın Karşılığında;

. Güçlü olduğunu bildiği zamanlarda zayıfmış gibi görünmekten yorulan her kadının karşılığında; kendisini savunmasız hissettiğinde güçlü görünmekten yorulan bir erkek vardır.

. Aptalmış gibi davranmaktan yorulan her kadının karşılığında; sürekli “her şeyi bilir” beklentisini bir yük gibi taşıyan bir erkek vardır.

. “Duygusal kadın” olarak adlandırılmaktan yorulan her kadının karşılığında; ağlama ve nazik olma hakkından mahrum kalan bir erkek vardır.

. Rekabete girdiği zaman kadınsı olmadığı söylenen her kadının karşılığında; erkekliğini ispat etmesinin tek yolunun rekabet olduğu bir erkek vardır.

. Cinsel obje olmaktan yorulan her kadının karşılığında; iktidarı hakkında endişe duyması gereken bir erkek vardır.

. Çocuklarının “ayak bağı” olduğunu hisseden her kadının karşılığında; paylaşılan anne-babalığın bütün zevklerinden mahrum kalan bir erkek vardır.

. Anlamlı istihdam veya eşit ücretten mahrum kalan her kadının karşılığında; bir başka insanın tüm mali sorumluluğunu taşımak zorunda olan bir erkek vardır.

. Bir otomobilin karmaşık özellikleri öğretilmemiş her kadının karşılığında; yemek pişirmenin zevkinin öğretilmediği bir erkek vardır.

. Kendi özgürlüğü için adım atan her kadının karşılığında; özgürlüğe giden yolu biraz daha kolay hale getirilmiş bir erkek vardır.

  Nancy R. Smith, 1973

Kadın hakkı, erkek hakkı değil bence insanca yaşama, yaşayabilme hakkı. Yaradışsal olarak zaten birbirlerinden yeterince farklı olan kadın ve erkekleri ayrı gezegenlerden mişçesine uzak düşüren yetiştirilme biçimlerinin, toplumsal – ülkesel baskıların üzerlerimizde oluşturduğu tabulardan sıyrılabilmeyi başarabilirsek eğer beraberce mutlu yaşayabileceğimize inananlardanım. Hissettiğimiz her şeye karşılık bir hissediliş yok mu?

Ama bugün kadınların günü, ” Dünya Kadınlar Günü ”. Ve ben en çok çığlık atabilme hakkımı kullanmak istiyorum. Çalışan kadınım, ev kadınıyım, anneyim, eşim, evladım, ablayım, kardeşim ama ilk önce insanım. Yaşayacağımız bütün aydınlık günlerimiz kutlu olsun, mutlu olsun ve UmUtLU olsun.

özgür tamşen yücedal

 
Yorum yapın

Yazan: 08 Mart 2013 in GENEL, KADIN & ERKEK

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: