RSS

SALYANGOZLAR

14 Haz

Çocuklarla aramda geçen diyaloglarda, söyleyecek şey bulamadıysam, açıklayamayacağım noktaya geldiysem eğer, en çok kullandığım cümleler:

”Anneler herşeyi görür”

”Anneler herşeyi bilir” Dİ.

Dİ! diyorum çünkü:

       Geçen akşam iş dönüşü Oğuz’la başlayacak oyun zamanı için O’nun odasında oyuncakları hazırlıyorduk. Hemen hemen hergün olduğu gibi; beni günlerdir görmüyormuşcasına, birçok şeyi aynı anda yapmak ister hali vardı. Kafasında hepsini güzelce sıraya koymuş beni yönlendiriyordu ki; ”Bugün okulda salyangoz çizmeyi öğrendik” dedi. Eliyle havada şekil çizerek anlatmaya başladı, büyük bir heyecanla. Elini bir yay çizer gibi havada gezdirdi, sonrada üzerine daireler çizildiğini söyledi. O’nun heyecanına eşlik etmek için ”Aaaaa gerçekten mi” diyerek sürekli destek veriyordum. ”En son da üzerine antenlerini çiziyorsun” deyince, ben dozu iyice arttırarak ”Evet! Gözleri var orada değil mi” deyiverdim. ”Hayırrrrr. O antenlerden yiyeceklerinin kokuları takip edip, yiyeceklerini buluyorlar” cevabı karşısında, boşta bulunarak, daha doğrusu hesapsızca ”Gerçekten mi, bak bilmiyordum” dedim.

       Dedim ve cevabımı aldım:

     ”Hani anneler herşeyi bilirdi” Al sana daha dört yaşında ki veletten kocaman bir ” Dİ ”

      Birkaç dakika önce getirmiş olduğu poşetin geri dönüşüm atık olabileceğini; üzerindeki amblemden   anlayabileceğimizi anlatmış olması üzerine Elf’in tepkiside not düşülecek cinsindendi:

”Oğlum size yuvada ne yedirip, ne içiriyorlar. Anne yaa bunlar yakında test çözmeye başlarlar ”

     Bunu söyleyen Elf’te zaman zaman o kadar derin, felsefi şeylere takılıyor ki; konuya nereden girip, hadi girdik, hangi bi yerinden çıkacağımı bilemiyorum. Gerçekten; bu zamane çocukları nasıl böyleler anlayamıyorum, ulan ben okuma yazma öğrenirken dayak yediğimi hatırlıyorum. Şimdi ise; çocuklarımın bir kaç yıl sonra soracakları sorulardan korkar yaşıyorum.

MERAK EDENLER İÇİN NOT: Salyangozların antenleri vardır. Salyangozların gözleri antenlerinin ucundadır. Deniz salyangozlarınınki ise antenlerinin altındadır. Salyangozların başında iki çift anteni vardır. Bunlardan ikisi üstte ve diğerlerinden daha uzundur, gözler bunun üzerinde bulunur. Diğer ikisi de altta ve daha kısadır, bunlarla koku alır ve etrafını hisseder. Antenler salyangozlar için çok önemlidirler.

                                                                 ÖZGÜR TAMŞEN YÜCEDAL


 
4 Yorum

Yazan: 14 Haziran 2011 in ÇOCUKLAR, GÜNLÜK

 

4 responses to “SALYANGOZLAR

 1. BuRCu

  14 Haziran 2011 at 10:02

  Allah bağışlasın, ne güzel diyaloglar bunlar böyle 🙂

  Beğen

   
  • ouzelf

   14 Haziran 2011 at 15:33

   Sağolun…Onlarla her gün yeni bir hikaye yaşıyor, hergün biraz daha canlı hissediyorum. Asla tekrar ulaşamayacağımız masumiyetin simgesi çocuklar. Dünyayı onların gözüyle görebileceğim zamanı elimden geldiğince iyi değerlendirmeye çalışıyorum. Sevgiyle…

   Beğen

    
 2. Belgin Aydın

  14 Haziran 2011 at 18:57

  Salyangozda neymiş, asıl annelerde çok amaçlı kullanılan Allah vergisi antenler var. Anneler hisederler, anneler duyarlar, anneler bilirler, anneler kızarlar, anneler severler. Hep antenler sayesinde…

  Beğen

   
  • ouzelf

   14 Haziran 2011 at 19:45

   Bendeki alıcılar, arasıra kısa devre yapmasa daha süper olacakta…

   Beğen

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: