RSS

var oğlu var!

22 Tem

Screen shot 2014-07-23 at 02.04.04

Of! Oturdum bir saattir bağışlamaktır, iyilik yapıp iyilik bulmaktır, gönülden sevmektir falan bir hikaye yazayım diye debeleniyorum. Bilen bilir bir patates çuvalı hikayesi var! Yok affedemediğin kişilerin adlarını patateslere yazıyorsun da, gittiğin her yere sırtında taşıyorsun da, ne kadar ağır bir yükle yaşadığının farkına varıyorsun da… Da da da… Yazmaktan vazgeçmiş olacağımdan anladığım o ki; ben çuval muval uğraşmaktan vazgeçmiş ‘’Bi git allasen! Hadi hadi yürü de ense tıraşını görelim” kıvamına gelmişim, nokta. Bak kitabı da fırlattım öte yana. Ohhh! Sen sağ, ben yolda.

İyilik yapan iyilik bulsun. Kötülük yapan ne hali varsa görsün. Kadir gecesi ymiş; dualar kabul olsun. Kim başkaları için ne düşünüyorsa Tanrı onlara mislisini versin.

Aaa bakın aklıma geldi: geçen sabah burada yaşayan yaşlı bir kadın ağzımın payını öyle bir verdi ki onu anlatayım size. Hep derler ‘’çalınan çiçek tutar’’ diye… Ben o söylenene tüm ruhumla inanmış olacağım ki, nerede beğendiğim bir çiçek görsen kırıp bir dalını saplayıveriyordum! saksılarımdan birine. ( Dikkat, geçmiş zaman kullandım. ) İşte halim böyle ve ben inanmışken; Oğuz’la fırından dönerken atıverdim elimi yol kenarındaki bir saksının dibine. Ensemde hissettiğim soluk deyiverdi bana ‘’Emek mi döktüm? Neden koparıyon?’’ diye. ‘’Valla kopartmıyorum, şu başveren kökü alacaydım!’’ dememe kalmadan ‘’Camı tıklataydın ya, –İznin var mı?- diye soraydın.’’ dedi kadın. Anammm benim gözler dolmasın mı, ağlayacağım. ‘’Özür dilerim, haklısınız ama gerçekten kötü bir niyetim yoktu.’’ dedim ama ne fayda. Neyse işte kadın, o camın açıldığı evin kapısını açmaya durmasın mı! Seslendim: ‘’Afedersiniz! Tekrar özür diliyor ve teşekkür ediyorum. – Emek dökmek – sözünü öğrettiniz bana. Sonbaharda kökleri ayırdığınızda geleceğim ve bir bardak çayınızı içeceğim.’’ dedim. Tebessüm edip kilidi çevirdi ve ‘’Gel, bekliyorum.’’ deyiverdi.

İşte insan, göz dolduracak azarla başlayıp tebessümle biten paylaşımlar yaşayınca o çuval çuval patatesleri bırakıyor yolun kenarına. Selametle…

Hayırlı Kadir Geceleri olsun. Dileyelim. Dua edelim. Her şeyiyle kabulümüz olacak şeyler için dua edelim. Aşk dileyenler dikkat: aşkın acısı var, ayrılığı var, aldatılması var… Biz gene de içimizi temiz tutalım.

özgür tamşen yücedal

 

 
4 Yorum

Yazan: 22 Temmuz 2014 in GÜNLÜK, İNSANOĞLU

 

Etiketler: , , , , ,

4 responses to “var oğlu var!

 1. küçük Joe

  23 Temmuz 2014 at 08:43

  Dün gece Kadir gecesi miydi ya? Ufff. Ben bilmeden bir dilekte bulundum gibi sanki. Müslüman olmasan da, Tanrı’dan bir tane varsa madem dileğini kabul eder bence. Değil mi?

  Beğen

   
 2. Selma Altınanıt

  23 Temmuz 2014 at 12:54

  senin bu yazdığın yazı üstüne bir kitap yazılır biliyormusun canikom,ama ben şu azarla başlayıp tebessümle biten cümlen için derim ki;özür dilemeyi o en tatlı halinle yaptığın için,bu güzel sonucun sebebi tabii ki sensin, berbat bir tartışmaya dönebilirdi, kimbilir öyle tatlı af diledin ki teyzeyi de gülümsettin, ama teyzenin hakkını yememek lazım,halden anlayan biri imiş…bu memlekette pardon demeyi bilmeyen ya da kompleksinden diyemeyen %80 le beraber yaşıyoruz ya…aşk konusunda ise; sadece aşkta mı, hayatın tam da içinde bütün bu saydıkların fazlasıyla var,hayatın kendisi ,yaşamak zaten risk …dedim ya çok konuşmak lazım çoook,seninle uzuuun sohbetler etmek istiyorum,bundan sonra üçü beşi bırakıp derin ,felsefik toplantılar yapalım …öpüldün çok çok.

  Beğen

   
  • ouzelf

   23 Temmuz 2014 at 13:43

   Nasıl gûzelsin sen Selma! Bir elimde ekmek diğerinde Oğuz dönerken ben de aynı şeyi dûşûndûm, tartışmış olabilirdik, korundum. Gûzel bir hediye daha almış oldum hayattan. Sevgiyle kal, bekle beni.

   Beğen

    
   • Selma Altınanıt

    23 Temmuz 2014 at 20:54

    Dilerim aldıklarını cebe koyabilenlerden olalım hep ,marifet burada canım bitanem.

    Beğen

     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: