RSS

profesyonel

16 Oca

” Hiç tanımadığınız biri tüm geçmişinizi değiştirebilir mi? ’’. ‘ Profesyonel ’ adlı oyunun cevabını verdiği soru.

Geçen yıl biletlerinin izini sürdüğümüz nihayetinde bu yıl gidebildiğimiz oyun. Sonunda arkadaşım Nünü’yü tamamen dağıtan bizleri silkelemiş olan oyun. Yönetmeni Işıl Kasapoğlu başta olmak üzere oyuncularını ayakta alkışladığımız oyun. Ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in kaleme almış olduğu oyun. İyi ki varlar, iyi ki sanat yapıyorlar diye düşündüğüm insanlara yenileri eklendi. Bu şekilde zenginleşiyor olmaktan ( ki, kimileri buna -değişmek- diyorlar ) sonuçları ne olursa olsun oldukça memnunum. Merak edenler için oyunun konusu kısaca şöyle:

Teodor, bir yayınevinde editör. Lukan Labon adlı bir adam ısrarla yazdığı oyunu gönderiyor, basılmasını istiyor. Ve bir gün kapısına dayanıyor, elinde kocaman bir bavulla. Aslında Lukan Labon gizli polis, yıllarca Teodor’un hafiyeliğini yapmış. Hayatı hakkında her şeyi biliyor. Bavulun içinde Teodor’un hayatında önemli hatıraları olan ufak tefek eşyalar var. Bu garip buluşma, ortaya saçılan eşyalarla Teodor’un hayatı yeniden yazılıyor. Bilinmeyen gerçekler, farklı bakış açısı! Ve sonunda Teodor’un karşısına çıkan bambaşka bir hayat hikâyesi.

İnsan izlerken ister istemez kendi hikâyesini de gözden geçiriyor. Hakan Günday’ın beni çok etkileyen ” bakış açısı tanımı ” bir kez daha karşıma çıktı. Sağ gözün gördüğü bile sol gözün gördüğünden farklıyken, bir insanın gördüğüyle başka birinin gördüğü nasıl aynı olabilir ki? Değil mi?

özgür tamşen yücedal  

 
Yorum yapın

Yazan: 16 Ocak 2013 in İZLEDİM

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: