RSS

ANNELER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

06 May

Her çaldığımızda, açılan kapısı olan tek yer var; annemizin kalbi. O; evinden hiç ayrılmayan komşudur. Birşey mi lazım oldu? Bir yeriniz mi yaralandı, ilacınız ondadır, kapıyı çalmanız yeterli.

     Dün; alışveriş yaptığım dükkanda, kasiyerle sohpet ederken konu neredeyse, olduğu yerden buraya gelmiş ki, çocuk ”erkek olmak varmış, değilmi.” dedi. ”Asla aklımdan geçmedi, kadın olarak dünyaya gelmiş olmaktan  memnunum” diye cevap verince çocuk duraksadı. Arkamı dönmüş dükkandan çıkmak üzereyken seslendi çocuk; ”Annemi düşünüyorum da; nasıl bir şey bu annelik? İnsan hiçbir karşılık beklemeden nasıl böyle sevebilir? Annem beni şartsız, koşulsuz seviyor. Ama; ya ben onun için ne yapıyorum.” deyiverdi, birazda utangaç bir tavırla.Varolman ve mutlu olman, annen için yeterli, emin ol, diyerek ayrıldım dükkandan.

     Bugün onların günü; anneler günü. Hangi düzen yaratmış, kimler çıkar sağlıyorsa, umurumda değil. Aynı şey, sevgililer, babalar günleri içinde geçerli. Hepimiz biliyoruz zaten, yılın bir gününde hatırlanıp, ziyaret edilmediklerini. Ama, ufak bir hediyeyle, ailece bir araya gelmenin ya da bir demet çiçekle mezarında ziyaret ederek, dertleşmenin, dua etmenin, ne zararı olabilir ki? Belki de, beni en korkutan şeyin, çalınmasını beklenen kapılar arkasında kalmak olduğundandır, bu düşüncem.

      Bir arkadaşım, her yıl anneler gününde, yıllar önce kaybetmiş olduğu annesine, mektup yazar, mesela. Çünkü; O, sevdiklerimizi asla kaybetmediğimize, yalnızca ayrı odalarda yaşadığımıza, annesinin bir yerlerde hala O’nu düşündüğüne inanıyor.

      Yaşamımız boyunca; canımız yandığında, canı bizden fazla yanan, mutlu olduğumuzda, bizden fazla mutlu olan tek kişi annelerimiz. Yaşanmış ya da yaşanacak hiçbir şey bu gerçeği değiştiremez. Bu sayfa aracılığıyla, bütün annelere selam olsun; en çokta, gökyüzünden çocuklarını gözleyenlere ve evlat acısı yaşamış olanlara. Birbirimize ve hepimizin olan çocuklara, gözkulak olalım, umudumuzu yitirmeden, güzel yarınlar için beraber olalım. Hepimizi anneler günü kutlu olsun.

       Vilocuğum; kocaman kalpli bir kadın olduğun, bir kalbin nasıl güzellik, dostlukla doldurulabileceğini, yolu, gönlü sapmışlardan nasıl koruyabileceğimizi bize öğrettiğin için,kardeşlerim adına da, sana teşekkür ediyorum. Sayende; bir sürü annenin, bir sürü çocuğun içinde olduğu, aydınlık hayatlarımız var. Şükürler olsun.

                                                                                        ÖZGÜR TAMŞEN YÜCEDAL  

 
2 Yorum

Yazan: 06 Mayıs 2011 in GÜNLÜK, GENEL

 

2 responses to “ANNELER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

 1. betül

  06 Mayıs 2011 at 19:19

  Özgür aslında herşeyde olduğu gibi anneninde kıymeti,yokluğunda anlaşılıyor.41 yaşında hala anne kokusu,anne yemeği,anne aklı isteyen biri olarak Vildan ablanında anneler gününü kutluyorum

  Beğen

   
  • ouzelf

   06 Mayıs 2011 at 19:56

   Sağol tatlım, hepimizin günü kutlu olsun.Bir aşina duygu daha işte, hayatın taaaa içinde…Benimde çocuklarımı sarıp sarmaladığım anlar dışında tek güven duyduğum yer; annemin kucağı.Sevgiler

   Beğen

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: