RSS

gözünüz aydın!

19 Ara

. Üzgünsünüz.

. Herkesten,  her şeyden kaçmak istiyorsunuz.

. Yataktan çıkmak istemiyorsunuz.

. Aynalardan kaçıyorsunuz.

. İştahınız kesildi ya da açıldı.

. Yalnız hissediyorsunuz.

. Cinsel ilginiz azaldı.

. Kimsenin sizi anlamadığına inanıyorsunuz.

. Herkes mutlu bir siz mutsuz, suçluymuşsunuz gibi geliyor.

. Bugün ölseniz kimsenin umurunda olmayacakmış gibi.

. Kafanızın içinde ıssız ama çok gürültülü bir yere sıkışıp kaldınız.

Gözünüz aydın! Nur topu gibi bir depresyonunuz var artık. Ha yoksa da yukarıda ki maddelerden bir kaçını evirip çevirip zorla olduracaksınızdır. Özellikle kadınlar. Çünkü şu belamız hormonlarımız yüzünden biz kadınlar erkeklere oranla 2 – 3 kat daha sık depresyona giriyormuşuz. Ülkemizde ise 2 milyon 100 bin kişi kronik depresyon hastasıymış. Geri kalanlarımızda kafalarda huni geziyor, depresyonda değilmiş numarası yapıyoruz zaten.

Sağlık bakanlığı depresyonun tüm toplumlarda görüldüğünün altını çizip, düşük eğitimli ve sosyoekonomik şartları iyi olmayan çevrelerde daha yüksek oranda ortaya çıktığını kaydetmiş. Şiddete maruz kalma ve çocukluk çağında travmatik olayların depresyonun ortaya çıkmasında büyük etken olduğunu belirtmiş.

Ben de kendi bakanlığımdan açıklama yapıyorum: Çocuklukmuş, kadın olmak, erkek olmakmış, travmalar, sosyal, eğitimsel boyut moyut falan irdelemeye gerek yok. Bunları geçelim bir kere. Bu dönemde, bizim ülkemizde eğer her akşam haberleri izliyor, arada sıradada olsa gazete okuyor, izlediğinizi – okuduğunuzu anlayabilecek zekâya sahipseniz, onun bunun dediklerine kulak asıyorsanız zaten kafadan depresyonun göbeğindesiniz. 1) Para varsa seansına 300 TL ödeyip psikoloğa gidebilirsiniz. 2) Sosyal güvenceniz devleteyse, 100 bin kişiye düşen yaklaşık iki psikiyatrdan birini yakalayabilirsiniz. 3) İnancınız güçlüyse ‘’her şey Allah’tan ‘’ diyerek kabul edebilirsiniz. 4) Eğer inancınız hayattan yanaysa ‘’hayat bu!’’ diyerek siktir edebilirsiniz. 5) Depresyonunuzu kucağınıza alıp, sevip okşayıp, onunla barışıp, kabul edip beraberce gül gibi yaşayabilirsiniz.

” Hayat bu! Bir bakarsın her şey bir anda son bulur. Hayat bu! Son dediğin anda her şey yeniden can bulur.” özlü sözüyle paylaşımıma son verirken iyi haftalar geçirmenizi temenni ediyorum.

Saygılarımla…

özgür tamşen yücedal

NOT: Aslında bu özlü söz yerine Belgin ve benim gibilerin özlü sözünü yazma isteği var çokça içimde, bastıramadım: ” Ko dötüne gitsin! ”

 
5 Yorum

Yazan: 19 Aralık 2012 in GENEL

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

5 responses to “gözünüz aydın!

 1. ÇELEBİ KAPTAN

  19 Aralık 2012 at 06:26

  Yazıyı okurken size, sizin bu konudaki düşüncenizi sormak için niyetlenmiştim . Son satırda öğrendim ne diyeyim haklısınız hemde çok haklısınız :)))

  Beğen

   
  • ouzelf

   19 Aralık 2012 at 11:58

   haklısın, haklı, haklılar, haklıyız; kime, neye göre?, ne zaman?, nasıl?, nerede? sonuçlarına bakınca vardığım kanı bu konudakiyle aynı olan o kadar çok şey var ki. o sebepten kendimize, önümüze, yaşamaya bakalım? selamlar benden size Çelebi Kaptan.

   Beğen

    
   • ÇELEBİ KAPTAN

    19 Aralık 2012 at 13:06

    Freud, kendisine sorulan, “kaç çeşit psikoanaliz vardır ” sorusunua , “yeryüzüne gelmiş ve gelecek insan nüfusu kadardır” cevabını vermiş . Bundan hareketle bu kadar da doğru , haklı vardır sonucu çıkıyor . Ancak bu kadar doğruya rağmen tek bir hakikat var o da yaratıcı gücün hakikati .

    Aşağıda Gukuk kuşu isimli takipçinizin verdiğ Cemalnur SARGUT hanımefendinin ismi bu konuda belkide en iyisi Mevlevi derğahının eğitimini almış olan Cemalnur hanım efendinin anlatım tarzı bile insanın içine huzur veriyor

    Gerisi boş size katılıyorum .

    Beğen

     
 2. guguk kuşu

  19 Aralık 2012 at 10:02

  öncelikle sakın bunu bir yergi olarak algılama ama depresyonla ilgili olarak kendi adıma duyduğum en doğru laf şuydu, lafın sahibi sayın Cemalnur Hanımefendi: iman etmiş olan depresyona girmez…
  kendi adıma düşündüm ve benim için doğruydu..
  cemalnur hanımın kitaplarını okumanı ve videolarını izlemeni öneririm vereceğin 300 liradan, alacağın ilaçtan daha etkili olacaktır.
  bir de beni takip et:)

  Beğen

   
  • ouzelf

   19 Aralık 2012 at 11:54

   yergi olarak algılamadım, algılamam da. aklımızdan, yüreğimizden geçen, kalemin ucundan düşen her şey kendimize ait Guguk Kuşu. seni takip etmeye devam edeceğimi bilmelisin. sevgiyle…

   Beğen

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: