RSS

YORUMSUZ

23 May

  

 

  Bugün sizlerle ‘’ yorumsuz ’’ paylaşacağım, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından Gençlik ve Spor Bayramı’nda yapılmış açıklamanın tarihini özellikle not düşüyorum: 18 / Mayıs / 2012. Not düşüyorum ki asla unutmayalım bu yıl Gençlik ve Spor Bayramı’nda, Atatürk’ün gençlere hediye ettiği günde resmi hiçbir tören yapılmadı. Galiba Gençlik ve Spor Bakanı Anıtkabir’e gidip çelenk bıraktı. Zaten Cumhurbaşkanımız ülkemizde değil Chicago’da yapılan NATO Zirvesi’ndeydi.

  Bizim mahalle bakkalı, kasabının telefonlarının dinlendiğine inandığı, arkadaşlarımın bir çoğunun ” Ulan yazışmalarımızı takip ediyorlar mıdır?” endişesi taşıdığı, bazı isimlerin sanal alemin hiçbir kulvarında kullanılmak istenmediği son yıllarda yapılmış muhteşem bir açıklama. Toplumca bu kadar mutsuz, tepkisiz, bencil oluşumuzun sebebini tek bilen Sayın Abdullah Gül’ müş. İşte özetinin ‘’ Diktatörlükle yönetilen insanlar mutlu olamaz.’’ olduğu açıklama:

Gül; gençlere, Türk tarihiyle övünmelerini, ancak geçmişe saplanmayıp geleceğe bakmaları tavsiyesinde bulundu. Sonra gençlere demokrasiyi anlatan Gül, öğütlerini şöyle sürdürmüş:

‘’ Diktatörlüklerle yönetilen, baskı ile yönetilenler veyahutta düşüncelerini ifade edemeyenler tabii ki mutlu olamaz. Çok iyi bir siyasi sistemin olması gerekir ki bugün insanlığın bulduğu, getirdiği en iyi sistem de demokrasi ile idare edilmektir.

Halkın iradesine, görüşlerine ve halkın ne istediğine dikkat etmek. Yine sevinerek şunu ifade ederiz ki Atatürk’ün zamanında demokrasi ile idare edilen milletler çok azdı tabii ki. 1. Dünya Harbi, dünyanın savaşlar içinde geçtiği dört bir cephede sadece bizim etrafımızda değil, her tarafta savaşlar vardı. Sonra 2. Dünya Savaşı oldu. Ondan sonra demokrasi ile idare edilen ülkelerin sayısı giderek ilerledi.

Tabii ki demokrasilerde, adı demokrasi olabilir, cumhuriyet olabilir. Ama yine standartları çok düşük olabilir. Muasır medeniyetlerin, çağdaş medeniyetlerin üzerinde olabilmemiz için en ileri demokratik standartları uygulayabilen, özgürlükleri en geniş biçimde tadabilen, insanların, gençlerin, herkesin düşüncelerini rahatlıkla konuşabildiği, ifade edebildiği ve onların gayet medeni bir şekilde tartışabildiği bir ülke. Böyle olacak ki insanlar o zaman baskı altında olmayacaklar ve kendilerini mutlu hissedecekler. Böyle bir ortam içerisinde barış da muhakkak ki daha kolay sağlanacaktır.’’

Şimdi anladınız mı okuduktan sonra söyleyecek tek bir şey olduğunu ama onu yazmama da babamın izin vermediğini ve tüm bunlardan dolayı başlığımın ” Yorumsuz ” olduğunu…

ÖZGÜR TAMŞEN YÜCEDAL

 
Yorum yapın

Yazan: 23 Mayıs 2012 in GÜNLÜK, GENEL

 

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: