RSS

dağılmak istiyorum!

12 Eki

İki gündür yollardayım gene. Trafikten bahsetmenin artık bir anlamı kalmadı. Arabaya bindiğin an teslim olmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Kafaya takmayacaksın ‘’ Kaç saatte giderim? ‘’ ve benzeri şeyleri. Koy vereceksin, gittiği yere kadar…

Bu defa yoğun bir şekilde başka bir düşünce sardı beni. Konu cep telefonu kullanımı. Bedenimi titreten istek; araç kullanırken cep telefonuyla konuşanları durdurmak, telefonu elinden almak, ucunu hafifçe kıvırdıktan sonra kulak deliğine yerleştirmek ve gücümün yettiğince ardından itmekti. İyice iteyim ki beynine çip gibi kaynasın. Kaynasın ki bir daha ki sefere eline almak zorunda kalmasın. Telefon mu çaldı patlatsın kafaya bir tane, başlasın konuşmaya.

Araç dediysem her türlü araç. Geçen gün bisiklet kullanan bir adam arabamızın altında kalıyordu. Adam elinde tuttuğu pimaş boruyla bisikleti kullanmaya çalışıyor olması yetmiyormuş gibi bir taraftan da cep telefonuyla konuşmaya çalışıyordu. Kornaya basmış olmamıza rağmen kesinlikle bırakmadı elinden. Düşmek üzere hamlelendi, telefon hala kulağında. Sanırsın ki dilinin ucundaki son cümleyle insanlığı kurtaracak. Hani iki eliyle bir s..i doğrultamayan ve buna rağmen üç işi aynı anda yapmaya çalışanlar vardır ya ahanda tam öylesinden. ‘’ Arkadaşım ne yapıyorsun. Bizi atlattın, az kalsın karşı şeritten gelen aracında altında kalıyordun. Neden bırakmıyorsun elindekini? ‘’ diye isyan ettiğimizde de ‘’ Tamam ya bas git işte! ‘’ cevabını aldık, aynı zamanda da ağzımızın payı oldu ve basıp gittik.

Nasıl böyle olduk? Nasıl vazgeçilmezi oldu hayatımızın? Hayır, telefon kullanımı yalnızca bize, Türklere özgü bir halde aldı. Yurtdışına her gidişimde özellikle dikkat ediyorum, abicim bizler kadar telefonla konuşan yok sokaklarda. Sanıyorum hepimiz o bisikletli adam gibi, kesintisiz iletişim kurarak önce kendimizi sonra da insanlığı kurtaracağımıza inanıyor olmalıyız. Düşünün, ne kadar önemsiyoruz şu dünyada aslında küçücük yeri olan varlığımızı. Öbür türlü telefonla münasebetimiz bu noktaya gelmiş olamazdı.

Ulaşılmasın, ulaşamayalım, susalım, sussunlar az biraz. Zaten ağzı olan konuşuyor, kalemi olan yazamıyor. İçi dolu konuşsan dinlenilmiyor, boş konuşsan alkış tutuluyor vaziyetteyiz. En iyisi başkalarıyla bağlantıyı kesip biraz kendimizle bağlantıya geçelim. Bakalım ne bok yiyoruz, ne düşünüyoruz, neye inanıyor, neye inanmıyoruz.

Of ben de yani Cuma Cuma… Hadi bir şarkı patlatalım da kutlayalım, hiç gelmeyecekmiş gibi gözüken, geldiğinde ise nasıl geçtiği anlaşılamayan Cuma günümüzü. Hayırlı ve uğurlu olsun efendim. Küçüklerin gözlerinden, büyüklerin yanaklarından, Erdo’nun dudaklarından öper, selam ederim.

ÖZGÜR TAMŞEN YÜCEDAL

Aç sesi Özlem!

 
5 Yorum

Yazan: 12 Ekim 2012 in GÜNLÜK, İNSANOĞLU

 

Etiketler: , , , , , , ,

5 responses to “dağılmak istiyorum!

 1. ÇELEBİ KAPTAN

  12 Ekim 2012 at 10:16

  Alkışlıyorum ,
  Değindiğiniz konu , bizim gelişememize neden olan ana konuların en başında geliyor.
  Çok konuşup az, hatta hiç düşünmemek Ne gerek var düşünmeye değil mi ?
  Nasıl olsa birileri düşünür bizde onun fikrini çalarız , çalamazsak bakarız
  Ama ben umutluyum
  okuyan insanlardan
  hiç olmazsa varlar
  Kaleminize sağlık
  Hayırlı cumalar.

  Beğen

   
  • ouzelf

   12 Ekim 2012 at 10:34

   Sizin içinde güzel bir hafta sonu diliyorum Çelebi Kaptan. Daha önce yazmıştım ”Bizi bir şey yaptılar ama ölmadı. ” diye. Olmadık, olamadık. Tüm bunlara rağmen umudu elden bırakmadan yaşıyor, yarınlara bakıyoruz. Kimbilir, belki gene olmayacak ama umutlu olmak güzel şey vesselam. Sevgiyle…

   Beğen

    
   • ÇELEBİ KAPTAN

    12 Ekim 2012 at 10:56

    Mustafa Kemal , Bu CUMHURİYET’i kurduğunda arkasındaki halk desteği yüzde beşti biliyor musunuz ? ve bu büyük devlet adamı umutsuzluğa düşmedi inandıklarını hayata geçirdi ve sonuç ,Sarsılmaz temellerdeki TÜRKİYE CUMHURİYETİ .

    Beğen

     
   • ouzelf

    12 Ekim 2012 at 11:14

    Bunları biliyorum da; şimdi olanımızı topluyoruz, topluyoruz bir tane Kemal Atatürk gibi lider olamıyoruz? Oturduğumuz yerde yalnızca umut ederek ise ancak bu kadar ediyoruz!

    Beğen

     
   • ÇELEBİ KAPTAN

    12 Ekim 2012 at 11:22

    Biz oturup beklediğimiz için olamıyoruz bence , gelecek, kurtaracak birini beklemektense , o kişi olmak daha doğru değil mi ?. Evet belki bireysel gücümüz yetmeye bilir onun gibi olamayabiliriz ancak BİZLER onun gibi olursak o olmaz mıyız ?

    Beğen

     

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: